Druga Konferencja Uniwersytetów Europejskich
W dniach 4-5 września 2024 roku w Krakowie odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Uniwersytetów Europejskich. Wśród uczestników znalazły się przedstawicielki Centrum Języków Obcych Uniwersytetu Gdańskiego: Dyrektor CJO Alina Swebocka oraz Kierownik Biura CJO Klaudia Skup. Wydarzenie miało na celu podsumowanie dotychczasowych działań w ramach Sojuszy Uniwersytetów Europejskich oraz wytyczenie dalszych kierunków rozwoju.
Konferencję otworzyła Katarzyna Aleksy, Dyrektor Biura Programów Szkolnictwa Wyższego, która podkreśliła, że Sojusze to platforma wymiany poglądów i innowacji w międzynarodowym środowisku akademickim. W wydarzeniu brał również udział dr hab. Andrzej Szaptycki, prof. UW, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Zwrócił on uwagę na sukces, jakim jest uczestnictwo 32 polskich uczelni w Sojuszach Uniwersytetów Europejskich. Zapowiedział także intensyfikację prac nad europejskim dyplomem i zwiększeniem funduszy na badania w ramach tych konsorcjów podczas polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.
Wykład inauguracyjny wygłosiła prof. Dorothy Kelly z Uniwersytetu w Granadzie. Podczas swojego wystąpienia pt. „Universities without borders: the transformative power of European University Alliances as a new form of internationalization”, podkreśliła, że Sojusze mają ogromny potencjał transformacyjny w zakresie internacjonalizacji uczelni.
Program konferencji obejmował osiem sesji tematycznych, które poruszały m.in. refleksje nad korzyściami i wyzwaniami wynikającymi z działalności Sojuszy, współpracę między akademikami a administracją, oraz prezentację nowych polskich uczelni, które dołączyły do Sojuszy w 2024 roku. Dyskusje dotyczyły także przyszłości Sojuszy, roli studentów, doktorantów i pracowników, a także siły public relations w promowaniu Sojuszy na arenie międzynarodowej.
Szczególnym zainteresowaniem cieszył się panel „Akademicy i administracja – dwa światy czy naczynia połączone?”, który moderowała Ewa Kiszka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Debata poświęcona była współpracy między naukowcami a administracją uczelni w kontekście umiędzynarodowienia. Paneliści podzielili się swoimi doświadczeniami i rekomendacjami na przyszłość, wskazując na konieczność większej integracji między tymi dwoma grupami oraz podkreślili, że współpraca i synergia między pracownikami naukowymi i administracyjnymi gwarantuje różnorodność perspektyw i ich wzajemne dopełnianie się.
„Nowe trendy unijne w budowaniu strategii Future-ready learning University” to panel w którym mieliśmy przyjemność wysłuchać dr hab. Anny Marii Jurkowska-Zeidler, prof. UG, Prorektorki ds. współpracy i umiędzynarodowienia, która reprezentowała Władze naszej Uczelni. Paneliści omawiali przyszłość edukacji wyższej w kontekście przygotowań do zmieniających się potrzeb rynku pracy i globalnych wyzwań.
Sojusze Uniwersytetów Europejskich to 64 konsorcja skupiające ponad 560 instytucji szkolnictwa wyższego z całego kontynentu. Konferencja pokazała, że temat ten stanowi kluczową przyszłość dla uczelni, oferując im zarówno możliwości rozwoju i prestiż, jak i wyzwania operacyjne. Uczestnicy mieli okazję wymienić doświadczenia oraz omówić najnowsze trendy i strategie w internacjonalizacji szkolnictwa wyższego.