Warto uczyć się języka niemieckiego

W dniach 11.04.2018 – 13.04.2018 grupa studentów lektoratu języka niemieckiego z Centrum Języków Obcych UG w ramach projektu realizowanego na lektoracie pojechała na wycieczkę do Berlina, której głównym celem było odwiedzenie Evangelische Schule Berlin-Zentrum, ”Budzącej się szkoły”.
Jest to jedna z placówek inicjatywy Schule im Aufbruch, opartej na kształtowaniu wśród uczniów odpowiedzialności, stawianiu im nowych wyzwań oraz pobudzaniu ich kreatywności.
Nasi studenci mieli okazję porozmawiać z pracownikiem szkoły oraz uczniami, którzy przedstawili ideę ”Budzącej się szkoły” zasady jej działania, program oraz odpowiedzieli na wszystkie pytania zadawane przez naszych studentów. Co więcej, studenci UG mieli również możliwość wykorzystania swojej umiejętności języka niemieckiego w praktyce oraz zostali zaproszeni do współpracy w roli opiekunów dla grup młodzieży z tej szkoły realizujących przedmiot „Wyzwanie”.
Oprócz wizyty w szkole, studenci zobaczyli główne punkty na mapie Berlina dzięki uprzejmości dr. Witolda Pronobisa, znanego polskiego historyka i publicysty, który jest pasjonatem historii Niemiec,
a w szczególności Berlina i chętnie oprowadził ich po tym ciekawym mieście. Studenci odwiedzili między innymi takie miejsca jak Brama Brandenburska, Reichstag, Muzeum Terroru, Muzeum Zimnej Wojny na Checkpoint Charlie, Muzeum Muru, a także inne zabytki Berlina, oglądając je podczas rejsu statkiem po Sprewie.
Wszyscy studenci wrócili z Berlina bogatsi o nowe doświadczenia i zadowoleni, że Centrum Języków Obcych oraz Fundacja Herdera, która sfinansowała w całości ten projekt, umożliwiły im przeżycie tak wspaniałych i inspirujących chwil w stolicy Niemiec. „Na pewno tam jeszcze wrócimy” deklarowali uczestnicy wyżej opisanego projektu.

Notatkę opracowała: mgr Marzanna Stanek-Kozłowska
Starszy wykładowca języka niemieckiego Centrum Języków Obcych

Data publikacji: wtorek, 24. Kwiecień 2018 - 07:34; osoba wprowadzająca: Wacław Ligman Ostatnia zmiana: wtorek, 24. Kwiecień 2018 - 07:34; osoba wprowadzająca: Wacław Ligman